خصوصیات برگزیده شهید زین‌الدین از زبان هم سنگرش + تصویر

خصوصیات برگزیده شهید زین‌الدین از زبان هم سنگرش + تصویر

سردار حسین کاجی از همرزمان و نیروهای شهید مهدی زین‌الدین خاطره‌ای را از اخلاص این سردار شهید بیان می‌کند.

  • ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶ 
  • فرهنگی 
  • فرهنگ حماسه و مقاومت 
  • نظرات 

اخلاص شهید زین‌الدین از زبان همرزمش+عکس

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مهدی زین‌الدین در 18 مهر 1338 در تهران به دنیا آمد. پدرش از فعالان مذهبی و سیاسی زمان خود بود و مادرش نیز از مربیان قرآن و از اشاعه دهندگان معارف اهل بیت(ع) به‌شمار می‌رفت.


مهدی در دوران نوجوانی از محضر معلم اخلاق, حضرت آیت الله مدنی کسب فیض کرد. در آن روزها, این انسان وارسته, از طرف رژیم طاغوت به شهر خرم‌آباد تبعید شده بود. کمی بعد, پدر مهدی که از فعالان سیاسی و مذهبی بود, توسط ایادی رژیم دستگیر و به شهر سقز در استان کردستان تبعید شد. مهدی, در همین ایام که پدرش در تبعید بود, در کنکور سراسری شرکت کرد و رتبه چهارم رشته پزشکی دانشگاه شیراز را به‌دست آورد, ولی انصراف داد و در مغازه کتابفروشی پدرش مشغول به کار شد.


 او با دوستانش جلساتی بر ضد رژیم برپا داشت و در آن‌ها افشاگری کرد و مطالب این جلسات را در سطح شهر پخش می‌کردند. آبان 1357 بود که پدر مهدی را این بار به اقلید فارس تبعید کردند.


روزهای شکل‌گیری انقلاب اسلامی بود و پدر مهدی از فرصت استفاده کرد و به اصفهان فرار کرد. از آن‌جا به شهر قم رفت و قم را برای سکونت برگزید. مهدی هم به‌همراه خانواده, به پدر ملحق شد، از این به بعد, فصل جدیدی از زندگی مهدی آغاز شد. سکونت در شهر قم که کانون مبارزه با رژیم بود, فرصتی برای او به‌وجود آورد که خود را برای مبارزه جدی‌تر آماده سازد.


پس از انقلاب، با تأسیس جهاد سازندگی، مهدی به این ارگان انقلابی وارد شد و به فعالیت عمرانی و خدمت‌رسانی به محرومان پرداخت. کمی بعد، با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جزو اولین کسانی بود که به‌عضویت سپاه در آمد. ابتدا در قسمت پذیرش سپاه قم مشغول شد و پس از مدتی، به‌عنوان مسئول واحد اطلاعات سپاه قم انتخاب شد. در غائله کردستان، در اواخر سال 58، به آنجا رفت و در آزادسازی شهرهای کردستان، به‌ویژه شهر سنندج مردانه جنگید.


در همان روزهای نخستین شروع جنگ تحمیلی، به‌همراه صد نفر از دوستان خود، عازم منطقه عملیاتی جنوب شد. با آغاز جنگ و رشادت‌های فراوانی که او از خود به‌ثبت رساند، فرماندهان را بر آن داشت تا مسئولیت‌های حساس و کلیدی را به او واگذار کنند.


بدین ترتیب مهدی زین‌الدین به‌عنوان مسئول شناسایی یگان‌ها انتخاب شد و پس از آن به‌عنوان مسئول اطلاعات عملیات جبهه غرب دزفول و سپس مسئول اطلاعات محورهای سوسنگرد انتخاب شد. او در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر، مسئولیت اطلاعات عملیات قرارگاه نصر را پذیرفت و در عملیات رمضان، در حالی که فقط 23 سال داشت به فرماندهی لشکر 17 علی‌بن ابی‌طالب(ع) برگزیده شد.


سرانجام سردار شهید مهدی زین‌الدین پس از مجاهدت‌‌های فراوان در 27 آبان 1363 در حالی که به‌همراه برادرش مجید، از کرمانشاه به‌سوی سردشت در حرکت بود، در 25کیلومتری سردشت (منطقه دارساوین)، در کمین گروه‌های ضدانقلاب به شهادت رسیدند. مزار سردار رشید اسلام مهدی زین‌الدین، در گلزار شهدای علی‌بن جعفر قم، زیارتگاه عاشقان شهادت است.


سردار حسین کاجی که از نیروهای شهید زین‌الدین در دوران دفاع مقدس بود، به‌مناسبت سی‌و‌چهارمین سالروز شهادت این سردار شهید پستی را درباره اخلاص شهید زین‌الدین در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام منتشر کرده است: «سال 62 در ادامه عملیات خیبر در جزیره مجنون، می‌خواستیم به‌همراه بچه‌های اطلاعات و تخریب لشگر١٧ علی‌بن ابی‌طالب(ع)، عکس بیندازیم. یکی از بچه‌ها گفت: "خوبه که به "آقا مهدی" هم بگیم بیاد با ما عکس بندازه"!


1397082618314231015927514.jpg


من و یکی از بچه‌ها رفتیم دم سنگر، صداش زدیم گفتیم: "ببخشید می‌خوایم عکس بندازیم".


با توجه به مشغله کاری که داشت رفت تو سنگر و پیرهنش رو کرد تو شلوارش، خودش رو مرتب کرد، فانوسقه‌اش رو مرتب کرد، پوتینش رو پوشید اومد بیرون. بعد گفت: "کو دوربینتون؟".


گفتیم: "دم سنگر تخریب می‌خوایم عکس بندازیم"! حدوداً 50 متر اون‌طرف‌تر بود. تو اون شرایط عملیاتی که هر لحظه امکان بود گلوله بیاد، اومد اونجا و ایستاد عکس انداخت!


بعد از چند دقیقه‌ای یک خمپاره اومد نزدیک جایی که عکس انداختیم اصابت کرد که اتفاقاً من بدجور مجروح شدم و سه چهار ماه بیمارستان و درمانم طول کشید.


و این شد یه خاطره از اخلاص شهید زین‌الدین...


ما می‌خواستیم عکس با فرمانده لشگر بندازیم باید می‌رفتیم دم سنگر فرماندهی، نه ایشون بیاد دم سنگر تخریب!


و ایشون با متانت و خوش‌رویی قبول کرد و به ما هیچ‌چی نگفت...».


139708261832204715927524.jpg


انتخاب عنوان "خط شکن" در خصوص شهدای شهرستان فلاورجان، به واقع برازنده این شهیدان است. زیرا هنوز به یاد داریم که در عملیات‌های دوران دفاع مقدس، تمامی خطوط مستحکم دشمن توسط این برادران جان برکف شکسته شد.

  • ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲ 
  • فرهنگی 
  • فرهنگ حماسه و مقاومت 
  • نظرات 

باشگاه خبرنگاران پویا - فتح الله جعفری


نخستین کنگره بزرگداشت 1455 شهید خط شکن شهرستان فلاورجان از یکم تا هشتم آذر 1397 با همت خانواده معظم شهدا، همرزمان، فرمانداری، سپاه، بنیاد شهید، و سایر مسئوولین شهرستان برگزار خواهد شد. شهرستان فلاورجان، شامل شهرهای ابریشم، ایمانشهر، بهاران، پیربکران، زازران، فلاورجان، قهدریجان و کلیشاد، در دوران دفاع مقدس، بیش از 14000 رزمنده را راهی جبهه‌های جنگ کرد. از این تعداد، 1455 شهید، 186 آزاده و 2500 جانباز شناسایی شده‌اند.


در شکل گیری این کنگره، آقای اصغر هدایت به عنوان فرماندار، سرهنگ علی فتحیان به عنوان فرمانده سپاه و دبیر گنگره شهدای شهرستان فلاورجان، نقش تعیین کننده داشتند. این حرکت مبارک از سال 1390 و با جمع آوری آثار به‌جامانده از شهدا آغاز شد. آقای قاسم محمدی از فرماندهان دوران دفاع مقدس به همراه آقای حبیب مظاهری به عنوان مسئول ستاد کنگره، آقای رئیسی و همکاری جمعی از همرزمان شهدا و با همت ستاد یادواره‌های شهری، پیگیر مسائل شدند.


در این تلاش هفت ساله، آنچه بیشتر از همه به چشم می‌آید، همانند دوران دفاع مقدس، حضور و نقش مردم است. در واقع تجلیل از شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم، وظیفه و تعهدی است که بر دوش آحاد ملت قرار گرفته و مردم با افتخار و بازی فوتبال درحد توان و مسئولیت خویش در زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند. بی‌تردید هدف از برگزاری گنگره شهدا، ترویج فرهنگ شهادت و ایثار است. درس آموزی از ستارگان درخشانی که در ظلمت دامن گستر کفر و شرک، طریق روشن هدایت را پیش روی ما قرار می‌دهند.


شهادت، فرهنگ خدا محوری، اخلاق مداری، تکلیف پذیری، و ایستادگی در مقابل ظلم و ستم است، فرهنگ برگرفته از عاشورا و اقتدای به حسین(ع) است. همواره در این مرز و بوم، فرهنگ شهادت، باعث شکوه و عظمت ملت و عامل استقلال کشور بوده است. گرامی‌داشت آن‌هایی که از خود گذشتند تا اسلام و ایران بمانند، خود به خود، ترویج فرهنگی است که علاوه بر مصونیت از آسیب‌های معنوی و اجتماعی، حفظ آمادگی و قدرت دفاعی کشور در برابر اقدامات نظامی دشمنان را نیز به ارمغان خواهد آورد.


اگر جوانان برومند این کشور برای حفظ امنیت مردم، همیشه آماده‌اند، برای این است که فرهنگ عاشورایی در ایران زنده است. مردم ما فرهنگ شهادت طلبی را منبعث از فرهنگ علوی و عاشورایی می‌دانند. ملت بزرگ ایران، این مردم قهرمان و شجاع در هر مکان و زمان که نیاز به نقش آفرینی و حضور قهرمانانه داشته با از خود گذشتگی و ایثار به این تکلیف الهی خویش به بهترین وجه ممکن عمل کرده است.


جوانان برومند کشورمان تاریخی پرافتخار برای نظام مقدس جمهوری اسلامی به ثبت رساندند که تجلی‌گاه رشادت‌ها و دلاوری‌های این ملت است. با توصیف و بازخوانی حماسه‌ها و رشادت‌های بی بدیل شهدا می‌تواند زوایای پنهان و فراموش شده تاریخی بسیاری را آشکار و متبلور سازد. دوران دفاع مقدس، به عنوان سندی محکم از مقاومت و پایداری ملت دلاور ایران در پهنای تاریخ این کشور ماندگار شده و فرهنگ ایثار و شهادت به‌عنوان بالاترین عامل در حفظ ارزش‌ها و مقابله با دشمنان ثبت گردیده است.


 بسیاری از کشورهای مترقی و پیشرفته جهان، با ایجاد موزه‌های جنگ، احداث مجسمه‌های یادبود و برگزاری مراسم نکوداشت ضمن تجلیل از شرکت کنندگان در جنگهای میهنی، حس میهن پرستی و روحیه حماسی جامعه خود را نیز تقویت می‌کنند. در واقع حفظ آثار و انتقال ارزش‌های اصیل فرهنگی و دینی و باورهای مطلوب اجتماعی، رفتارهای متعالی فردی و اجتماعی، نشاط، پویایی، عطوفت، استواری، عزم و تلاش از اساسی‌ترین رسالت‌های همگانی ملتی است که علاقه‌مند است، تاریخ باعزت داشته باشد.


به میزانی که مفاهیم و مضامین نهضت امام حسین(ع) از دایره عناصر تاثیرگذار فرهنگی ما فاصله بگیرد، جامعه از استقرار اهداف حق‌طلبانه ملت ایران که همانا اهداف متعالی امام حسین(ع) بود، دور می‌شود. در چنین شرائطی شاهد کمرنگ‌ شدن مضامین انقلابی و سکون و دل‌مردگی بیش‌تر و رشد نگران‌کننده عوامل انحرافی در جامعه خواهیم بود. باید اذعان کرد که زنده ماندن فرهنگ عاشورا و وفاداری به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی محتاج فداکاری، بسیج و عزم ملی است.


انتخاب عنوان "خط شکن" در خصوص شهدای شهرستان فلاورجان، به واقع برازنده این شهیدان است. زیرا هنوز به یاد داریم که در عملیات‌های دوران دفاع مقدس، تمامی خطوط مستحکم دشمن توسط این برادران جان برکف شکسته شد. واقعیت تلخ این است که در حال حاضر شهدای این منطقه، مظلوم مانده‌اند و همرزمان آن‌ها، فرماندهان گردان، گروهان و اداره کنندگان جنگ، در این منطقه مظلوم‌تر. شاید با برگزاری کنگره شهدا یادی هم از فرماندهانی بشود که سال‌هاست کسی از آن‌ها یادی نکرده است. بخصوص جانبازان سرفرازی همانند قاسم محمدی، نعمت‌الله گردانی، ولی‌الله کریمی و ... که درد و رنج جانبازی را سال‌هاست متحمل شده‌اند.


/ 0 نظر / 14 بازدید