گفتگو و اتحاد جهان اسلام راه‌ حل مشکلات جهان است

گفتگو و اتحاد جهان اسلام راه‌ حل مشکلات جهان است

آیت‌الله خامنه‌ای با نگاهی راهبردی به گفتمان اتحاد اسلامی، وحدت مسلمانان را با رویکرد نزدیک‌سازی دیدگاه‌های مذاهب اسلامی دنبال کرده و برای اولین بار گفتمان دیپلماسی اتحاد اسلامی را مطرح کرده است.

  • ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴ 
  • فرهنگی 
  • دین ، قرآن و اندیشه 
  • نظرات 

دیپلماسی اتحاد اسلامی راه حل مشکلات جهان اسلام است

خبرگزاری تسنیم ــ محسن پاک‌آیین*:


 بعد از پیروزی انقلاب و با الهام از آموزه‌های اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) وحدت اسلامی را به‌عنوان شعاری راهبردی مطرح کرده و با نامگذاری ایام میلاد پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) به‌عنوان هفته وحدت و راه‌اندازی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، گفتمان اتحاد اسلامی را رایج کردند.


آیت‌الله خامنه‌ای خلف صالح امام خمینی(ره) نیز با نگاهی راهبردی به گفتمان اتحاد اسلامی، وحدت مسلمانان را با رویکرد نزدیک‌سازی دیدگاه‌های مذاهب اسلامی دنبال و برای اولین بار گفتمان دیپلماسی اتحاد اسلامی را مطرح کردند و در حکم انتصاب آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی از ایشان خواستند که دیپلماسی اتحاد اسلامی را به‌عنوان یک راهبرد مورد توجه قرار دهند.


سال‌ها قبل دو نفر از نومحافظه‌کاران آمریکا به‌نام‌های توماس فریدمن و مایکل لدین، پس از اجرای یک پروژه مطالعاتی مشترک اعلام کردند که دنیای غرب اگر به امنیت آتی خود می‌اندیشد باید از هیچ تلاشی برای جلوگیری از یکپارچگی مسلمانان خودداری نکند. آن‌ها دولتمردان آمریکا را از به‌کار بردن واژه «جهان اسلام» در سخنرانی‌های خود منع کرده گفتند "بهتر است از واژه «مسلمانان جهان» استفاده کنید چرا که مفهوم جهان اسلام در کلیت خود اتحاد اسلامی را نوید می‌دهد و این گفتمان نباید ترویج شود".


امروز تلاش برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام یکی از عناصر جنگ نرم غرب علیه جهان اسلام بوده و افکار و اندیشه‌های مسلمانان را هدف قرار داده است. در جنگ سخت آسیب‌ها و ویرانی‌ها محسوس و ملموس است و با سرمایه‌گذاری دوباره بازسازی می‌شود، اما در جنگ نرم آثار تخریب و استحاله افکار و اعتقادات در کوتاه‌مدت محسوس نیست و دستگاه‌های تبلیغاتی صهیونیسم جهانی سعی دارند با ایجاد اختلاف میان مسلمانان و همچنین تشدید منازعه میان کشورهای مسلمان، جنگ نرم خود علیه جهان اسلام را دنبال می‌کنند. فرقه‌سازی مذهبی، سیاسی و ایجاد گروه‌های تروریستی شبه‌نظامی با قرائت‌های تحریف‌شده از اسلام و تشکیل گروه‌های تکفیری با تفکر وهابیت، امروز در دستور کار دشمنان اسلام قرار دارد.


توجه به رهنمون مقام معظم رهبری و استفاده از دیپلماسی اتحاد اسلامی قادر خواهد بود دسایس دشمنان را خنثی کرده و تفاهم مسلمانان را تقویت و تقریب و دوستی ایجاد کند. این نوع دیپلماسی می‌تواند با افزایش گفتگو میان علمای اسلام و روشنفکران متعهد مسلمان و آشنا کردن آنها با اقدامات نرم دشمنان اسلام علیه وحدت مسلمانان، اعمال شود. در سایه اجرای این دیپلماسی امکان یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات جهان اسلام وجود دارد.


دیپلماسی وحدت اسلامی به‌معنای تعامل مستمر، تبادل نظر و تفاهم همه‌جانبه میان مسلمانان است که پیروان مذاهب مختلف را در مسیر تقریب دیدگاه‌ها، بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و شناخت توطئه‌ها قرار می‌دهد. عنصر اصلی این دیپلماسی گفت‌و‌گو برای تقویت تفاهم و پرهیز از جنگ و نزاع است. در این فرایند منافع و زمینه‌های مشترک می‌تواند یک امکان بزرگ برای گفت‌و‌گو و زمینه‌ساز اتحاد باشد.


امروز بحث دیپلماسی اتحاد اسلامی با مدیریت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی باید فراگیر شده و فقط در حیطه کار این مجمع نباشد و مجریان این نوع دیپلماسی، علما، روحانیون، اندیشمندان اسلامی و دیگر افراد تأثیرگذار خواهند بود. مراجع عظام ما هم می‌توانند وارد این حیطه شده و همانند آیت الله بروجردی(ره) هیئت‌ها و نمایندگانی را به کشورهای اسلامی بفرستند. از ظرفیت جامعة المصطفی(ص) که هزاران دانش‌آموخته و دانشجو در داخل و خارج دارد نیز باید استفاده شود. اگر این ظرفیت بسیار عظیم در خدمت گفتمان اتحاد اسلامی قرار گیرد، کارهای بزرگی انجام خواهد شد. حمایت وزارت امور خارجه، همراهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر دستگاه‌های فعال در خارج از کشور می‌تواند در اِعمال این نوع دیپلماسی تسهیل کند. اعمال دیپلماسی اتحاد اسلامی یکی از منابع قدرت نرم ما است و در هفته وحدت باید به این موضوع پرداخته شود و مجریان و سفیران این نوع دیپلماسی باید در اجرای گفتمان اتحاد اسلامی که نظر رهبر معظم انقلاب است، فعال شوند.

آیت الله اراکی کنفرانس وحدت امسال را اعلام شکست توطئه‌های آمریکا برای تحریم ایران و شکستی برای برنامه اسکتبار جهانی جهت به انزوا کشاندن جبهه مقاومت اعلام کرد.

  • ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱ 
  • فرهنگی 
  • دین ، قرآن و اندیشه 
  • نظرات 
  • به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی امروز با حضور آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در موزه شهدا برگزار شد. 


آیت‌الله اراکی در این نشست گفت: ما در دهه گذشته با دوره سختی از یک توطئه جهانی برای ایجاد ستیز درونی در جامعه اسلامی و درگیر ساختن پیروان مذاهب اسلامی با یکدیگر مواجه بودیم. این توطئه دامن اقوام را هم گرفت. دشمنان آنجایی که توانایی بر انگیختن اختلافات مذهبی داشتند، این کار را انجام دادند. هرگاه موفق به این کار نشدند، از طریق جنگ‌های قومیتی وارد مبارزه شدند. 


وی افزود: امروز در نقطه‌ای قرار داریم که بسیاری از این توطئه‌ها با تلاش نیروهای جبهه مقاومت، با جانفشانی مدافعان حرم، با فداکاری نیروهای مردمی و در اوج آن‌ها با نصرت‌های الهی از بین رفت. ما آغاز پیروزی جبهه مقاومت را در کنفرانس امسال جشن خواهیم گرفت. در این دوره از کنفرانس اعلام خواهیم کرد صفحه جدیدی در جهان اسلام باز شده است. در این صفحه نو شاهد آن خواهیم بود که صدایِ همگرایی و وحدت، بر هر صدایی دیگری غلبه می‌کند و این یکی از مهم‌ترین برجستگی‌های کنفرانس امسال است. 


دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه برجستگی دیگر این دوره از کنفرانس وحدت، اعلام همبستگی جهان اسلام با جمهوری اسلامی ایران است، گفت: اگر جبهه استکبار به رهبری ایالات متحده تلاش می‌کند اتحادی برای مقابله با جبهه مقاومت در جهان راه‌اندازی کند، اگر ترامپ با همکاری نیروهای همکارش در منطقه مثل عربستان برای ایجاد جبهه متحد علیه جمهوری اسلامی بازی آرایشی تلاش می‌کند، در کنفرانس سی و دوم وحدت اسلامی شاهد گردهمایی نزدیک به 100 نماینده از کشورهای اسلامی هستیم. این نمایندگان که شامل آزادی‌خواهان، روشنفکران و مبارزان انقلابی جهان اسلامند، اعلام خواهند کرد جبهه آزادی‌خواهی در جهان با محوریت جمهوری اسلامی شکل گرفته است. این کنفرانس مشت محکمی بر دهان یاوه‌گویانی است که تصور می‌کنند جمهوری اسلامی ایران در جهان منزوی است. 


آیت الله اراکی با اشاره به اینکه در شرایطی این کنفرانس شکل می‌گیرد که شاهد فروپاشی نهادهای استکباری در منطقه هستیم، افزود: کنفرانس وحدت امسال، اعلام شکست برنامه‌های آمریکا برای تحریم ایران و شکستی برای برنامه استکبار جهانی جهت به انزوا کشاندن جبهه مقاومت است. 


وی با اشاره به جزئیات برنامه کنفرانس وحدت اسلامی گفت: این کنفرانس از سوم تا پنجم آذرماه برگزار خواهد شد. مراسم افتتاحیه در سالن اجلاس سران و اختتامیه آن در سالن صداوسیما شکل می‌گیرد. در حاشیه این کنفرانس جشن بزرگ میلاد رسول اکرم(ص) را در آستان حضرت عبدالعظیم را خواهیم داشت. 350 مهمان خارجی خواهیم داشت و اهل سنت کشور خودمان نیز در این برنامه حضور دارند.کمیسیون‌های تخصصی در محل اسکان مهمانان در هتل آزادی برگزار می‌شود.


دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: در روز دوم برگزاری این کنفرانس شرکت‌کنندگان به دیدار رهبر انقلاب خواهند رفت و در خلال برنامه‌ها مهمانان در آستان حضرت‌ امام‌خمینی(ره) نیز حضور می‌یابند. در مراسم اختتامیه نیز قرار است آقای لاریجانی رئیس مجلس سخنرانی کند.


وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر رویکرد تقریب مذاهب اسلامی نسبت به مسأله سوریه چگونه خواهد بود،‌ گفت: رویکردمان نسبت به سوریه مستحکم‌تر از گذشته است. با توجه به نقش و جایگاهی که سوریه در جهان اسلام و تمدن اسلامی دارد، به بشار اسد پیشنهاد تشکیل مجمع مشترکی بین شیعه و سنی در دمشق داریم. اسد به مسئول اوقاف سوریه دستور تشکیل این مجمع را داد. 


/ 0 نظر / 11 بازدید